RAZEM BEZPIECZNIE 2011 - CZĘSTOCHOWA 2014

Po raz drugi zawody zostały rozegrane na oddanym w zeszłym roku do użytku odcinku korytarza północnego.
- To największa w Polsce tego typu impreza - mówi współorganizator Radosław Włodarek, prezes Stowarzyszenia  Razem Bezpiecznie 2011. -  Ścigali się tutaj ludzie z całego kraju, choć druga taka impreza odbywała się w tym samym dniu w Słupsku. 

Impreza miała pokazać kierowcom, którzy mają ciężko nogę, że można ścigać się bezpiecznie i w sposób legalny. - Oddzielony pas zieleni powoduje, że nie ma konfliktu między dwoma pojazdami, co jest najczęstszą przyczyną wypadków podczas wyścigów. Trasa była zabezpieczona. Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwała duża ilość służb porządkowych - twierdzi Włodarek. - Wypadki czy kolizje w dużej mierze zależą od pewnej specyfiki drogi i sytuacji, w której znajdują się kierowcy. Jeżeli będziemy mieć drogi  ekspresowe, dwujezdniowe, na pewno tych zdarzeń będzie dużo mniej. 

W wyścigach na 1/4 mili wystartował swoim 300-konnym rajdowym subaru imprezą wicemarszałek województwa śląskiego Kazimierz Karolczak. - Od dziecka interesowały mnie sporty motorowe, ale nie mogłem sobie na to pozwolić. Ze starszym wiekiem miałem więcej środków finansowych i spełniłem swoje marzenie. Kupiłem subaru imprezę i biorę udział w różnego rodzaju zawodach dla amatorów. Planuje również zrobić licencję zawodową - zapowiada wicemarszałek. - Chciałem wyrazić duży szacunek dla organizatorów. Coraz więcej tego typu imprez, żeby młodych ludzi odciągać od szaleństwa na drodze i w takich miejscach jak tutaj bezpiecznie i pod nadzorem mogli uprawiać sport i nie stwarzać zagrożenia na drogach publicznych. 

Kazimierz Karolczak pokonał dystans 1/4 mili w ciągu ponad 14 sekund. W trakcie wyścigu miał jednak problem z wbiciem drugiego biegu. Świadkiem tego był prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który wcielił się w rolę pilota. 

- Miałem sporo frajdy, jadąc z wicemarszałkiem jego subaru imprezą.  Cieszę się, że była okazja przetestować Aleję Marszałkowską i mam nadzieję, że Urząd Marszałkowski jak drugi raz będzie dzielić pieniądze, nie zapomni o Częstochowie. Tutaj naprawdę dobrze wydajemy te środki, z pożytkiem dla mieszkańców i fanów motoryzacji.

Jak dodaje prezydent miasta, wyścigi na 1/4 mili są coraz bardziej popularne, a świetnym do tego miejscem jest właśnie korytarz północny. - Chodzi o to, żeby w bezpieczny sposób ci, którzy mają dużo energii, adrenaliny, mogli się sprawdzić. Tutaj są ku temu warunki - zauważa.

Oprócz samych wyścigów organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Były alkogogle, symulator zderzeniowy i dachowania, pokazy stuntu motocyklowego i straży pożarnej.

Zawody z kładki i skarp po obu stronach odcinka obserwowało tysiące widzów. Przekrój samochodów był ogromny od fiatów 126p, po porsche, bmw, mitsubishi, nissany GTR, audi, maserati. Niektóre maszyny miały 800, 900, a nawet 1000 kM.

Więcej http://www.wczestochowie.pl/artykul/18598,rekordowe-wyscigi-na-1-4-mili-w-alei-marszalkowskiej

 

Organizatorem wielkiego motoryzacyjnego festynu jest Stowarzyszenie Razem Bezpiecznie. Wcześniej te imprezy odbywały się w innych miejscach: Na drodze w Ostrowach nad Okszą w 2011 roku i na ulicy Fieldorfa-Nila rok później. 


Zdjęcia i relacje pod poniższymi adresami:

http://czestochowa.naszemiasto.pl/artykul/galeria/razem-bezpiecznie-2013-wielkie-motoryzacyjne-swieto-na,2020100,t,id.html


http://myszkow.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/2022270,razem-bezpiecznie-2013-zobacz-najszybsze-samochody-zdjecia,galeria,id,t,tm.html


http://www.radiojura.com.pl/iii-edycja-wyscigu-na-14-mili-razem-bezpiecznie-za-nami.html

Wyścigi samochodów, wystawa starych aut i drifting motocykli to tylko niektóre atrakcje festynu "Razem Bezpiecznie 2012", który w sobotę 15 września przyciągnął na promenadę i ul. Fieldrofa-Nila tłumy miłośników motoryzacji.
Gwoździem programu były wyścigi samochodów na ćwierć mili. - Przyjechałem, bo chciałem zobaczyć wspaniałe auta. Interesuję się nimi, zawsze staram się brać udział w takich wydarzeniach - mówił Kamil Szaliński, który wraz z kolegami podziwiał ze skarpy mercedesy, porscheaudi i bmw. Najlepsi zawodnicy odcinek 400 m pokonywali w niecałe 13 sekund. Zwycięzcą zawodów okazał się Michał Smolarczyk w aucie nissan gtr, z czasem 12,423 s. Na drugiej pozycji uplasował się Jacek Walicki i jego porsche carrera gt.

- Miejsce w klasyfikacji nie jest jednak najważniejsze. Nam brakuje adrenaliny, dlatego tu jesteśmy. Zależy mi na wykręceniu jak najlepszego czasu - zapowiadał przed startem kierowca fiata barchetta Przemysław Widuła.

 
Spore zainteresowanie wśród uczestników festynu wzbudzały alkogogle. Wkładając je, każdy mógł się przekonać, jak prowadzi się samochód po pijanemu. - To trudne do opisania doświadczenie: obraz się rozmywa i przechyla. Ponadto wydaję się mi się, że jechałem 70 km na godzinę, a w rzeczywistości było to może 20 km - opowiadał o swoich odczuciach Robert Adamusiński tuż po pokonaniu slalomu w goglach.

- Chcemy dzięki takim atrakcjom jak symulator zderzeń, pokaz ratownictwa straży pożarnej i alkogogle pokazać, jak właściwie zachowywać się na drodze podczas różnych zdarzeń - mówi Paulina Jaksender ze Stowarzyszenia Razem Bezpiecznie 2011. To ono razem z miastem przygotowało festyn. Organizatorzy zdradzili, że będą się starać, aby na stałe zagościł on w kalendarzu częstochowskich imprez, z roku na rok przyciągając coraz więcej widzów i sponsorów. 
Zdjęcia z imprezy pod adresem:

W niedzielę 25 września na pasie startowym dawnego awaryjnego lądowiska wojskowego w Ostrowach nad Okszą odbyły się pierwsze w historii legalne wyścigi samochodowe - „Razem bezpiecznie”. Organizatorami imprezy był Zarząd Terenowy Związku Zawodowego Policjantów w Kłobucku oraz Subaru Poland.

   Od południa droga nr 492, której poszerzony odcinek był rezerwowym polowym lotniskiem wojskowym, został zamknięty dla ruchu. Wzdłuż całej trasy zaczęły gromadzić się tłumy ludzi, których ostatecznie przybyło około 8 tyś. 
   Imprezę rozpoczął efektowny pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Państwowej Straży PożarnejPogotowia Ratunkowego z Kłobucka, podczas którego strażacy, przy użyciu specjalistycznego sprzętu ratowali  poszkodowanego kierowcę. Po pokazie ratownictwa uczestnicy imprezy mieli okazję spróbować swoich sił za kierownicą w stanie upojenia alkoholowego... Oczywiście wszystko to było iluzją stworzoną dzięki specjalnym goglom, w których odruchy kierowcy są zbliżone do stanu kiedy we krwi mamy 1,5 promila alkoholu. Trzeba przyznać, że niektórym kierowcom szło to nader sprawnie. Następnie rozpoczęła się rywalizacja w wyścigach na jedną czwartą mili. Do udziału w wyścigu zgłosiło się 60. kierowców. 

 

   Do finałowej rozgrywki awansowało 16 aut z najlepszymi czasami z eliminacji. Początkowo finałowy pojedynek miał być rozgrywany parami do dwóch zwycięstw w systemie „KO” (przegrany odpada). Jednak ostatecznie ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zrezygnowali z tej formy i finał został rozegrany indywidualnie. Na starcie stanęły przeróżne samochody, wśród nich pojawiło się Cinquecento, Polonez, BMW, Subaru oraz Porsche. To ostatnie było bezapelacyjnie najlepsze. W rywalizacji zwyciężył Jacek Walicki, który uzyskał naprawdę rewelacyjny czas 11,667 sek. Drugi był Przemek Woźniak z czasem 13,222 sek., a na miejscu trzecim z minimalnie słabszym czasem uplasował się Michał Bator (13,412 sek.).
   W trakcie imprezy publiczność mogła podziwiać pokaz umiejętności motocyklowych w wykonaniu Matiego z Wręczycy Wielkiej oraz efektowny pokaz lotniczy. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali sporą ilość dmuchańców. Impreza wypadła bardzo pozytywnie i przyciągnęła ogromną liczbę publiczności - zapadła już decyzja o organizacji kolejnej edycji imprezy. Bogatsi o tegoroczne doświadczenia zrobimy wszystko, by w  przyszłym roku zorganizować jeszcze lepszą imprezę - mówił po zakończeniu widowiska mł. asp. Radosław Włodarek, główny organizator imprezy.
Zdjęcia z imprezy:
http://razembezpiecznie2011.jimdo.com/nasze-akcje/razem-bezpiecznie-2011-w-ostrowach-2011/

lub

http://www.wczestochowie.pl/multimedia/galeria/743,wyscigi-samochodowe-razem-bezpiecznie-cz-1/15670

lub

http://www.wczestochowie.pl/multimedia/galeria/746,wyscigi-samochodowe-razem-bezpiecznie-cz-2/15761